Resultat WuShu-SM 2014 – TaoLu

Huvuddomare: Li Min Hua

Här hittar ni fullständiga listor med A, B och C-poäng:
Taolu SM 2014 Huvudd.hand
Taolu SM 2014 Huvudd.vapen

Traditionell sydlig handform Herrar
1 – Joakim Sandman – Umeå Hung Gar 8.97p
2 – Sebastian Kram – Umeå Hung Gar 8.07p
3 – Martin Sperens – Umeå Hung Gar 8.05p

Traditionell sydlig handform Damer
1 – Rebecca Grandström – Umeå Hung Gar 8.65p

Traditionell handform Herrar
1 – Nicolas luco – Stockholms Wushu Institut 8.52p
2 – Fredrik Andersson – Stockholms Wushu Institut 8.35p
3 – Karl-Edvin Strand – Stockholms Wushu Institut 7.85p

Standard Taijiquan Damer
1 – Norea Humla – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.95p
2 – Maria Fernll– Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.3p

Samtida handform Damer / Herrar
1 – Besha Saied – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 9.41p
2 – Anette Bergström – Renyi Umeå 8.85p
3 – Lovisa Baldal – Shaolin si wushu guan 8.27p

Taijiquan Herrar
1 – Niklas Borgh – Wushu Qigong Stockholm 8.85p
2 – Bence Pajor – Wushu Qigong Stockholm 8.55p
3 – Mathias Sandström – Wushu Qigong Stockholm 8.22p

Standard handformer Dam/ Herrar
1 – Sebastian Radise – Wushu Stockholm IF 8.55p
2 – Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 8.52p
3 – Carl Winter – Wushu Stockholm IF 8.1p

Traditionell handform Junior
1 – Mariam Abbassi – Daladrakarnas Choy li fut sällskap 8.45p
2 – Linus Olsson – Umeå Hung Gar 8.35p
3 – Sofia Björk – Daladrakarnas Choy li fut sällskap 7.85p

Traditionell sydlig vapenform Herrar
1 – Joakim Sandman – Umeå Hung Gar 8.95p
2 – Isak Mörtsell trad – Umeå Hung Gar 8.72p
3 – Martin Sperens – Umeå Hung Gar 8.32p

Traditionell sydlig vapenform Damer
1 – Rebecca Grandström – Umeå Hung Gar 8.82p

Traditionell lång vapenform Herrar
1 – Alexander Lindblom – Shaolin si wushu guan 8.8p
2 – Fredrik Andersson – Stockholms Wushu Institut 8.62p

Traditionell vapenform Junior
1 – Linus Olsson – Umeå Hung Gar 8.32p
2 – Mariam Abbassi – Daladrakarnas Choy li fut sällska 8.25p
3 – Sofia Björk – Daladrakarnas Choy li fut sällskap 8.2p

Standard Taijijian Damer
1 – Norea Humla – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.85p
2 – Maria Fernell – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.20p

Samtida vapenform Dam/ Herrar
1 – Besha Saied – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.95p
2 – Lovisa Baldal – Shaolin si wushu guan 8.85p
3 – Anette Bergström – Renyi Umeå 8.47p

Standard vapenform Herrar
Sebastian Radise – Wushu Stockholm IF 8.9p
Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 8.85p

 

Kommentarer inaktiverade.