Resultat WuShu SM 2016

Resultat Taolu
Traditionell sydlig handform Junior

1 Philip Aspenfelt – Bollnäs hung Gar 8.85
2 Bobo Brobert Lund – Choy Lee Fut Kung Fu 8.60

Samtida handform/ Standard handform Junior
1 Mariam Elsayed – Wushu Stockholm IF 9.3
2 Nicholas Thoong- Shaolin Si Wushu Guan 9.0
3 Mohammad Gholamkhas 8.93

Standard handform Herrar
1 Javad Ra – Wushu Stockholm IF 9.22
2 Ehsan Afzali – Wushu Stockholm IF 9.12

Traditionell sydlig handform Damer
1 Sandra Eriksson – Bollnäs Hung Gar 8.3
2 Izabel Eriksson Reuterborg 8.25

Traditionell sydlig handform Herrar
1 Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 9.27
2 Viktor Nordgren- Umeå Hung Gar Kwoon 9.15
3 Henrik Jansson – Bollnäs hung Gar 8.5

Inre handform Herrar
1 Jakob Isaksson – Wudang Pai Sweden 9.52

Samtida handform Herrar
1 Magnus Garneij – Renyi Wush 9.47
2 Besha Saied – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 9.22
3 Alibakhsh Bakhshi – Wushu Stockholm IF 9.00

Inre handform Damer
1 Inhie Yang – Wudang Pai Sweden 9.05
2 Shauna Adams – Wudang Pai Sweden 9.0
3 Ulrika Blom – Wudang Pai Sweden 9.0

Samtida handform Damer
1 Anette Bergström – Renyi Wushu Umeå 8.75

Standard Taijiquan Herrar
1 Niklas Borgh – Wushu Qigong Stockholm 9.31

Traditionell handform Herrar
1 Jakob Isaksson – Wudang Pai Sweden 9.51
2 Daniel Sundberg – Wudang Pai Sweden 9.10
3 Björn Dahlman – Wudang Pai Sweden 8.56

Standard vapenform Junior
1 Mariam Elsayed ( dao shu ) – Wushu Stockholm IF 9.40

Standard nandao Herrar
1 Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 9.13

Samtida vapenform Damer
1 Anette Bergström – Renyi Wushu Umeå 9.35

Samtida vapenform Herrar
1 Besha Saied – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 9.4

Traditionell vapenform Herrar
1 Andre Hermansson – Shaolin Si Wushu Guan 9.21
2 Viktor Nordgren- Umeå Hung Gar Kwoon 9.20
3 Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 9.15

Resultat Sanshou
A-klass
DAM
Guld
-60 kg Gianna Troyse (Klubb: Nova MMA)

HERR
Guld
-60 kg Jonny Touma (Combat Academy)
-65 kg Meysam Dolati (Pancrase)
-70 kg Elham Shamal (Westerås Tai Nui)
-75 kg Houssein Khodr (Södermalms Shaolin)
-80 kg Sebastian Espe (Kampsportshuset Ale)
-90 kg Robin Larsson (Nova MMA)
+90 kg Domingos Kiesse (Combat Academy)

Silver
-60 kg Stefan Montoya-Spinoza (Pancrase)
-65 kg David Hedlund (Nova MMA)
-70 kg Simon Sköld (Södermalms Shaolin)
-90 kg Ehsan Bargh (Kampsportshuset Ale)
+90 kg Patrik Johansson (Kampsportshuset Ale)

Brons
-65 kg Ali Asghar Saberi (Södermalms Shaolin)
-75 kg Martin Persson (Nova MMA)
-80 kg Dmitrijs Homjakovs (Pancrace)
Andreas Gancer (Pancrase)
+90 kg Malik Tamble (Pancrase)

2 reaktion på “Resultat WuShu SM 2016

  1. Hej,
    Var är mitt resultat från årets Taolu tävling?
    Standard Taijiquan Herrar.
    Jag står inte ens med?!

    Mvh
    Bence Pajor