Wushu SM Taolu 18/3-2017

10:00 Genomgång
10:30 Tävlingsstart

Internationell standard handform Barn 7-12 år Pojke
Sebastian Garau (32 form Changquan) Oslo Wushu Team
Albin Magnusson (32 form Changquan) Renyi Wushu
Emil Erselius (Wubu Quan)-Wudan Pai Uppsala
Adam Svärd-(Wubu Quan)-Wudan Pai Uppsala
Oscar Morales-(Wubu Quan)-Wudan Pai Uppsala
Morris Vargas-(Wubu Quan)-Wudan Pai Uppsala
Ludvig Palm-(Wubu Quan)-Wudan Pai Uppsala
Fabian Kärrman-(Wubu Quan)-Wudan Pai Uppsala

Internationell standard handformBarn ( 7-12 år) Flikor
Lara Kutluca- (32 form Changquan)- Oslo Wushu eam
Felicia State-(Wubu Quan)-Wudan Pai Uppsala

Internationell standard vapenform Barn 7-12 år Pojke
Sebastian Garau (Chuji/16 Nandao) Oslo Wushu Team
Albin Magnusson (standardform stav 32 formen) Renyi Wushu

Internationell standard vapenformBarn ( 7-12 år) Flikor
Lara Kutluca- (Chuji/18 Daoshu)- Oslo Wushu Team

Traditional handform Barn 7-12 år Pojkar
Sbastian Grarau (Xingyiquan)la Oslo Wushu Team
Emil Erselius (Hou Quan)-Wudan Pai Uppsa
Adam Svärd-(Hou Quan)-Wudan Pai Uppsala
Oscar Morales-(Hou Quan)-Wudan Pai Uppsala
Morris Vargas-(Hou Quan)-Wudan Pai Uppsala
Edvin Kling- Bollnäs hunggfuar kung
Lo Norberg- Bollnäs hunggar kungfu
Ludvig Palm-(Hou Quan)-Wudan Pai Uppsala
Fabian Kärrman-(Hou Quan)-Wudan Pai Uppsala

Traditionell wushu handform Barn7-12 år Flikor
Lara Kutluca- (Shaolin Ditang Meihuaquan )- Oslo Wushu Team
Felicia State-(Hou Quan)-Wudan Pai Uppsala

Taijiquan- Ungdom ( 13-17 år ) Pojkar
William Pan (traditionell Chen stil)-Föreningen Shaolin Si Wushu Guan

Internationell standard handform Ungdom ( 13-17 år ) Pojkar
Leo Tran (Changquan)- Shaolin Si Wushu Guan

 

Internationell standard vapenform Ungdom ( 13-17 år ) Pojkar
Leo Tran (Sabel form)-Saolin Si Wushu Guan
Leo Tran (Stav)-Shaolin Si Wushu Guan

Traditionell handform Junrio- Pojkar
Antony Zhouheng Zhang- Songshan Shaolintemplts Chan Wu
Philip Aspenfelt- Bollnäs Hung Gar kungfu

Traditionell vapenform Junior- Pojkar
Antony Zhouheng Zhang- Songshan Shaolitemplts Chan Wu
Philip Aspenfelt- Bollnäs Hung Gar kungfu

Inre Wushu handform Damer
Norea Humla (Taijiquan 42 form ) – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF
Inhie Yang (Wudan 48)-Wudanpai Uppsala
Eva Saarinen (Wudan48)-Wudanpai Uppsala
Shauna Adams (Wudan48)-Wudanpai Uppsala
Ulrika Blom-(Wudan48)-Wudanpai Uppsala
Helena Spets-(Wudan48)-Wudanpai Uppsala

Samtida handform Herrar
Andre Hermansson-Shaolin Si Wushu Guan
Jonathan Nirmark (Nan quan 3e set)-Wushu Stockholm IF

Traditionell sydlig vapenformr Damer
Jasmine Brunnestom-(Han Si Gwun)- Umeå Hung Gar
Sandra Eriksson- Bollnäs Hung Gar kuungfu
Izabel Eriksson- Bollnäs Hung Gar kungfu
Emma Bäck-Bollnäs Hung Gar kungfu

Inre wushu vapenform Damer
Norea Humla ( Taijijian 42 form ) – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF
Maria Fernell (-Taijijian 42 form ) – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

Traditionell sydlig vapenform Herrar
Joakim Sandman (Kwan Do)-Umeå Hung Gar
Viktor Nordgren- (Pek kua Darn Dao) Umeå Hung Gar
Abdulkarim Jafari- (peK Kwa Darn Do)-Umeå Hung Gar
Simon Åberg- Bollnäs Hung Gar kungfu
Viktor Nordgren- (Lau Gar Dai Gwun)- Umeå Hung Gar
Øyvind Garau (Kandao)-Oslo Wushu Team
Jonathan Nirmark(Solfjäder form)-Wushu Stockholm IF

Inre wushu vapenform Herrar
Daniel Sundberg (Wudang Taijijian 27form)-Wudanpai Uppsala
Kim Gibson (Wu style Taijijian)-Oslo Wushu Team
Niklas Borgh-Kungfu Stockholm

Samtida handform Damer
Lovisa Baldal – Shaolin Si Wushu Guan
Josefin Nordin-Renyi wushu
Britta Söderkvist-Renyi wushu

Inre wushu handform Herrar
Daniel Sundberg (Wudang Taiji 48)-Wudanpai Uppsala
Björn Dahlman (Wudang Taiji 48)-Wudanpai Uppsala
Kri Olsson stofer(Zhao Bao Taiji 34)-Wudanpai Uppsala
Andreas Davour (Wudang Taiji 48)-Wudanpai Uppsala
Gabriel Söderberg (Wudang Taiji 36)-Wudanpai Uppsala
Fredrik Oviedo (Wudang Taiji 36)-Wudanpai Uppsala
Adam Falk (Wudang Taiji 36)-Wudanpai Uppsala
Niklas Borgh-Kungfu Stockholm

Traditionell nordlig vapenform Damer
Maria Fernell (Dubbel Svärd)-Li Min’s Taiji & Svärd akademi IF
Shauna Adans (Bagua Dao)–Wudanpai Uppsala
Caroline Striessnig-Songshan Shaolintemplets Chan Wu
Yun Zhou-Shaolintemplets Chan Wu
Xin Gao- Shaolintemplets Chan Wu

Traditionell nordlig vapenform Herrar
Andre Hermansson (Yin shou Gun)-Föreningen Shaolin Si Wushu Guan
Andre Hermansson (Pu dao)-Föreningen Shaolin Si Wushu Guan
Andre Hermansson (Dubbelsabel)-Föreningen Shaolin Si Wushu Guan

Traditionell nordlig handform Damer
Caroline Striessnig-Songshan Shaolintemplets Chan Wu
Yun Zhou-Shaolintemplets Chan Wu
Xin Gao- Shaolintemplets Chan Wu
Shauna Adams (Xing Yi Quan)-Wudanpai Uppsala
Ulrika Blom (Bagua Zhang)-Wudanpai Uppsala

Traditionell nordlig handform Herrar
Øyvind Garau (Shaolin Xiaohongquan)-Oslo Wushu Team
Kim Gibson (Xingyiquan)-Oslo Wushu Team
Daniel Sundberg (Xing Xi Quan)-Wudanpai Uppsala
Björn Dahlman (Xing Xi Quan)-Wudanpai Uppsala
Kristofer Olsson (Bagua Zhang)-Wudanpai Uppsala
Gabriel Söderberg (Xing Yi)-Wudanpai Uppsala

IWUF Tävlingsstandard Taijiquan Damer
Norea Humla– Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF
Maria Fernell– Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

Traditionell sydlig handform Damer
Jasmine Brunnestom (Lau Gar)-Umeå Hung Gar
Sandra Eriksson- Bollnäs Hung Gar kungfu
Izabel Eriksson- Bollnäs Hung Gar kungfu
Emma Bäck-Bollnäs Hung Gar kungfu

Samtida vapenform Damer
Lovisa Baldal – Shaolin Si Wushu Guan
Josefin Nordin-Renyi wushu

Traditionell sydlig handform Herrar
Joakim Sandman (Gung Gee)-Umeå Hung Gar
Abdulkarim Jafari (Gung Gee)-Umeå Hung Gar
Carlos Nunez (Gung Gee)Umeå Hung Gar
Viktor Nordgren (Fu Hok)-Umeå Hung Gar
Håkan Andersson ( Fu Hok)-Umeå Hung Gar
Mohammad aji- Bollnäs Hung Gar kungfu
Simon Åberg- Bollnäs Hung Gar kungfu
kim Gibson (Hongjia Fuhuquan)-Oslo Wushu Team
Jonathan Nirmark (Tiger och Trana)-Wushu Stockholm IF

 

Dui Lian
Vikto Nordgren och Håkan Andersson (Sabel mot spjut)- Umeå Hung Gar Kwoon
Daniel Sundberg och Ulrika Blom (Wudan Bagua Dao)- Wudan Pai Uppsala
Simon Åberg och Izabel Eriksson-Bollnäs Hung Gar kungfu

Kommentarer inaktiverade.