Resultatlista Taolu SM 2017

SM 2017 Internationell standard handform Barn 7-12 år Pojkar
Sebastian Garau-Oslo Wushu Team 3,8 2,65 6,45/1
Albin Magnusson -Renyi Wushu 3,7 2,69 6,39/2
Adam Svärd-Wudan Pai Uppsala 3,2 2,1 5,3/3
Oscar Morales-Wudan Pai Uppsala 3,1 2,08 5,17
Fabian Kärrman-Wudan Pai Uppsala 2,7 2,05 4,75

SM 2017 Internationell standard handform Barn (7-12 år) Flickor

Lara Kutluca- Oslo Wushu Team 3,8 2,66 6,46 / 1
Felicia State- Wudan Pai Uppsala 3,2 2,17 5,37

SM 2017 Internationell standard vapenform Barn 7-12 år Pojkar

Sebastian Garau- Oslo Wushu Team 3,8 2,77 6,57 / 1
Albin Magnusson- Renyi Wushu 2,9 2,4 5,3
SM 2017 Internationell standard vapenform Barn (7-12 år) Flickor

Lara Kutluca- Oslo Wushu Team 3,4 2,65 6,05/1

SM 2017 Traditionell handform Barn 7-12 år Pojkar

Sebastian Grarau- Oslo Wushu Team 4 2,72 6,72 / 1
Adam Svärd- Wudan Pai Uppsala 3,3 2,37 5,67
Oscar Morales- Wudan Pai Uppsala 3,3 2,3 5,6
Edvin Kling- Bollnäs hunggar kungfu 3,7 2,47 6,17 / 3
Lo Norberg- Bollnäs hunggar kungfu 3,6 2,62 6,22 / 2
Fabian Kärrman- Wudan Pai Uppsala 3,2 2,3 5,5

SM 2017 Traditionell wushu handform Barn7-12 år Flickor

Lara Kutluca- Oslo Wushu Team 3,6 2,77 6,37 / 1
Felicia State- Wudan Pai Uppsala 3 2,42 5,42

SM 2017 Taijiquan- Ungdom (13-17 år) Pojkar

William Pan- Föreningen Shaolin Si Wushu Guan 3,9 3,32 7,22 / 1

SM 2017 Internationell standard handform Ungdom (13-17 år) Pojkar
Leo Tran- Shaolin Si Wushu Guan 3,8 3,35 7,15 / 1
SM 2017 Internationell standard vapen ungdom (13-17 år form) Pojkar

Leo Tran- (Sabel)- Shaolin Si Wushu Guan 3,9 3,27 7,17 / 1
Leo Tran- (Stav)- Shaolin Si Wushu Guan 3,8 3,14 6,94

SM 2017 Traditionell handform Junior- Pojkar

Antony Zhouheng Zhang- Songshan ShaolinChanWu 4,1 3,27 7,37 / 1
Philip Aspenfelt- Bollnäs Hung Gar kungfu 4 3,1 7,1

SM 2017 Traditionell vapenform Junior- Pojkar

Antony Zhouheng Zhang- Songshanan Shaolin Chan Wu 4 3,15 7,15 / 1
Philip Aspenfelt- Bollnäs Hung Gar kungfu 3,8 3 6,8

SM 2017 Inre Wushu handform Damer

Norea Humla- Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 4,4 3,97 8,37 / 1
Inhie Yang- Wudanpai Uppsala 4,4 3,42 7,82
Eva Saarinen- Wudanpai Uppsala 4,2 3,65 7,85
Shauna Adams- Wudanpai Uppsala 4,3 3,85 8,15
Ulrika Blom- Wudanpai Uppsala 4,4 3,97 8,37 / 1
Helena Spets- Wudanpai Uppsala 4,4 3,97 8,37 / 1

SM 2017 Samtida handform Herrar
Andre Hermansson- Shaolin Si Wushu Guan 4,1 3,72 7,82
Jonathan Nirmark- Wushu Stockholm IF 4,5 4 8,5 / 1
SM 2017 Traditionell sydlig vapenformer Damer
Jasmine Brunnestom- Umeå Hung Gar 4,4 3,72 8,12 / 2
Sandra Eriksson– Bollnäs Hung Gar kungfu 4,3 3,9 8,2 / 1
Izabel Eriksson- Bollnäs Hung Gar kungfu 4,1 3,67 7,77 / 3
Emma Bäck-Bollnäs Hung Gar kungfu 4,1 3,52 7,62

SM 2017 Inre wushu vapenform Damer

Norea Humla- Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 4,5 4,07 8,57
Maria Fernell- Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 4,6 4,02 8,62 / 1

SM 2017 Traditionell sydlig vapenform Herrar

Joakim Sandman-Umeå Hung Gar 4,6 3,68 8,28
Viktor Nordgren-(Pek kua Darn Dao) Umeå Hung Gar 4,5 3,87 8,37 / 3
Abdulkarim Jafari- Umeå Hung Gar 3,8 3,7 7,5
Simon Åberg-Bollnäs Hung Gar kungfu 4,1 3,74 7,84
Viktor Nordgren (Lau Gar Dai Gwan)- Umeå Hung Gar 4,5 4,1 8,6 / 1
Øyvind Garau Oslo Wushu Team 4,1 3,57 7,67
Jonathan Nirmark- Wushu Stockholm IF 4,4 4,02 8,42 / 2

SM 2017 Inre wushu vapenform Herrar

Daniel Sundberg- Wudanpai Uppsala 4,3 3,67 7,97
Kim Gibson- Oslo Wushu Team 4,3 3,77 8,07 / 2
Niklas Borgh-Kungfu Stockholm 4,5 4,17 8,67 / 1

SM 2017 Samtida handform Damer

Lovisa Baldal – Shaolin Si Wushu Guan 4,2 4 8,2 / 1
Josefin Nordin-Renyi wushu 4 3,85 7,85 / 2
Britta Söderkvist-Renyi wushu 3,5 3,6 7,1
SM 2017 Inre wushu handform Herrar

poäng
Daniel Sundberg- -Wudanpai Uppsala 4,4 3,75 8,15 / 2
Björn Dahlman- -Wudanpai Uppsala 4,1 3,83 7,93
Kristofer Olsson -Wudanpai Uppsala 4,1 3,52 7,62
Andreas Davour- Wudanpai Uppsala 4 3,5 7,5
Gabriel Söderberg – Wudanpai Uppsala 4,1 3,4 7,5
Fredrik Oviedo – Wudanpai Uppsala 4,2 3,87 8,07 / 3
Adam Falk- -Wudanpai Uppsala 4,1 3,55 7,65
Niklas Borgh- Kungfu Stockholm 4,4 4,17 8,57 / 1

SM-2017 Traditionell nordlig vapenform Damer

Maria Fernell-
Li Min’s Taiji & Svärd akademi 4,3 3,52 7,82 / 3
Shauna Adams- Wudanpai Uppsala 4,3 3,7 8,0 / 1
Caroline Striessnig- Songshan Shaolintemplets Chan Wu 3,8 3,42 7,22
Yun Zhou-Shaolintemplets Chan Wu 4,3 3,67 7,97 / 2
Xin Gao- Shaolintemplets Chan Wu 4,2 3,52 7,72

SM 2017 Traditionell nordlig vapenform Herrar

Andre Hermansson-Shaolin Si Wushu Guan 4,3 3,97 8,27
Andre Hermansson- Shaolin Si Wushu Guan 4,3 4,05 8,35 / 1

SM 2017 Traditionell nordlig handform Damer

Caroline Striessnig-Songshan Shaolintemplets Chan Wu 3,9 3,5 7,4
Yun Zhou-Shaolintemplets Chan Wu 4,3 3,85 8,15 / 3
Xin Gao- Shaolintemplets Chan Wu 4,3 3,64 7,94
Shauna Adams- Wudanpai Uppsala 4,5 3,82 8,32 / 1
Ulrika Blom – Wudanpai Uppsala 4,5 3,75 8,25 / 2

SM 2017 Traditionell nordlig handform Herrar

Øyvind Garau-.-Oslo Wushu Team 4,1 3,4 7,5
Kim Gibson – Oslo Wushu Team 4,5 4,09 8,59 / 1
Daniel Sundberg- Wudanpai Uppsala 4,5 3,93 8,43 / 2
Björn Dahlman- Wudanpai Uppsala 4,3 3,8 8,1 / 3
Kristofer Olsson -Wudanpai Uppsala 4,2 3,52 7,72
Gabriel Söderberg- Wudanpai Uppsala 4,1 3,6 7,7

SM 2017 IWUF Tävlingsstandard Taijiquan Damer

Norea Humla- Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 4,3 3,87 8,17 / 1
Maria Fernell– Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 4,3 3,62 7,92

SM 2017 Traditionell sydlig handform Damer

Jasmine Brunnestom- -Umeå Hung Gar 4,3 3,77 8,07 / 2
Sandra Eriksson- Bollnäs Hung Gar kungfu 4,2 3,93 8,13 / 1
Izabel Eriksson- Bollnäs Hung Gar kungfu 3,9 3,72 7,62 / 3
Emma Bäck- Bollnäs Hung Gar kungfu 3,8 3,65 7,45

SM 2017 Samtida vapenform Damer

Lovisa Baldal- Shaolin Si Wushu Guan 4,5 4,18 8,68 / 1
Josefin Nordin- Renyi wushu 4,3 3,85 8,15

SM 2017 Traditionell sydlig handform Herrar

Joakim Sandman- Umeå Hung Gar 4,5 3,85 8,35 / 3
Abdulkarim Jafari-Umeå Hung Gar 4,3 3,78 8,08
Viktor Nordgren-Umeå Hung Gar 4,5 3,91 8,41 / 2
Mohammad Aji- Bollnäs Hung Gar kungfu 3,9 3,59 7,49
Simon Åberg- Bollnäs Hung Gar kungfu 4,2 3,67 7,87
Jonathan Nirmark- Wushu Stockholm IF 4,5 4,01 8,51 / 1

SM 2017 Dui Lian

Viktor Nordgren och Joakim Sandman
(Sabel mot spjut)-
– Umeå Hung Gar Kwoon
4,3 3,77 8,07 / 2

Daniel Sundberg och Ulrika Blom
(Wudan Bagua Dao)
– Wudan Pai Uppsala

4,2 3,2 7,4
Simon Åberg och Izabel Eriksson
– Bollnäs Hung Gar kungfu
4,4 3,72 8,12 / 1

Kommentarer inaktiverade.