Landslaget 2015 till VM i Jakarta, Indonesien
LANDSLAGSORGANISATIONEN
Landslagschef: Ebba Lexmark
Landslagscoach Sanshou: Anatoli Grigorenko
Landslagstränare Sanshou: Kevin Arroyo
Landslagscoach Taolu: Vakant
SANSHOU-LANDSLAGET
Elin Öberg – Combat Academy (VM-silver)
Jonny Touma – Combat Academy
Sebastian Espe – Ale Kampsport
Robin Larsson – Nova MMA (VM-brons)
Karl Albrektsson – Pancrase Gym
TAOLU-LANDSLAGET
Inget landslag
Landslaget 2014 till EM i Bukarest, Rumänien
LANDSLAGSORGANISATIONEN
Landslagschef: Romain Schwab
Landslagscoach Sanshou: Kevin Arroyo
Assisterande landslagscoach Sanshou: Luciano Macri
Landslagscoach Taolu: Romain Schwab
SANSHOU-LANDSLAGET
Dalia Ali (-56 kg) – Olympia Kampsport (EM-brons)
Jonny Touma (-60 kg) – Combat Academy Täby
Oliver Enkamp (-75 kg) – Allstar (EM-brons)
Jim Åberg (-85 kg) – Westerås Tai Nui
Robin Larsson (-90 kg) – Eskilstuna Wing Chun
Karl Albrektsson (+90 kg) – Pancrase Gym (EM-guld)
TAOLU-LANDSLAGET
Anette Bergström (ChangQuan/JianShu) – RenYi Umeå
Sebastian Radise (ChangQuan/DaoShu) – Wushu Stockholm IF
——————————————————————————————————————
Landslaget 2013 till VM i Kuala Lumpur, Malaysia
LANDSLAGSORGANISATIONEN
Landslagschef: Yvonne Lin
Landslagscoach Sanshou: Gunnar Malm
Assisterande landslagscoach Sanshou: Luciano Macri
Landslagscoach Taolu: Romain Schwab
SANSHOU-LANDSLAGET
Johan Lindqvist – Choy Lee Fut Sthlm
Hossein Kodr – Södermalms Shaolin
Jim Åberg – Westerås Tai Nui Kung Fu
Maria Olsson – Södermalms Shaolin
Oliver Enkamp – Combat Academy
Tony Miocic – Södermalms Shaolin
Robin Larsson – Eskilstuna Wing Chun
TAOLU-LANDSLAGET
Magnus Garneij – Ren Yi Umeå
Anette Bergström – Ren Yi Umeå
——————————————————————————————————————
Landslaget 2012 till EM i Tallinn, Estland
LANDSLAGSORGANISATIONEN
Landslagschef: Yvonne Lin
Landslagscoach Taolu: Peter Sande
Landslagscoach Sanshou: Kevin Arroyo
SANSHOU-LANDSLAGET
Tony Miocic +90 kg,
Emma Hell Lövgren -65 kg
Sebastian Ångström -80 kg – (skadad, åker ej)
TAOLU-LANDSLAGET
Magnus Garneij – ChangQuan och DaoShu
Daniel Ernflo – ChangQuan och DaoShu (bågsvärd).
Anette Bergström – ChangQuan och JianShu (rakt svärd).
Kevin Johansson – ChangQuan SanLu (barn 9-11).
——————————————————————————————————————
Landslaget 2011 till VM i Ankara, Turkiet
LANDSLAGSORGANISATIONEN
Landslagschef: Petter Sande
T.F. Landslagscoach i Sanshou: Kevin Arroyo
Landslagscoach i Taolu: Petter Sande
SANSHOU-LANDSLAGET
Maria Olsson – 60 kg
Emma Hell Lövgren – 65 kg
Johan Lindqvist – 65 kg
Tony Miocic + 90 kg
TAOLU-LANDSLAGET
Anette Bergström, Chang quan, Jian shu
Magnus Garneij, Chang quan, Dao shu