Resultat 2008

SM 2008 (Västerås 2008-05-11)

Taolu

Herrar Samtida Wushu Handform: 1. Beisha Saied, Li Min Taiji och Svärd Akademi
2. Andreas Strandberg, Stockholms Wushuskola
3. Viktor Sandström, RenYi Umeå

Damer Traditionell Wushu Handform: 1. Hanna Rautiainen, Choy Lee Fut
2. Ying Lee, ShaoLinSi WuShu Guan
3. Melanie Temml, Choy Lee Fut

Herrar Traditionell Wushu Handform: 1. Joakim Pettersson, RenYi Umeå
2. Per Ögren, Umeå Hung Gar Kwoon
3. Andreas Strandberg, Stockholms Wushuskola

Herrar Samtida Wushu Vapenform: 1. Zakarias Westerberg, Gnesta Wushu
2. Joakim Pettersson, RenYi Umeå
3. Andreas Strandberg, Stockholms Wushuskola

Herrar Traditionell Wushu Vapenform: 1. Per Ögren, Umeå Hung Gar Kwoon
2. Erik Sandlund, ShaoLinSi WuShu Guan
3. Lin Loi, ShaoLinSi WuShu Guan

Herrar NanQuan: 1. Romain Schwab, Quan Fa Stockholm
2. Henrik Wallin, Quan Fa Uppsala
3. Vidar Stiernström, Quan Fa Uppsala

Damer TaiJiJian: 1. Anna Demchenko, Li Min Taiji och Svärd Akademi
2. Katrin Kolare, Li Min Taiji och Svärd Akademi
3. Malin Hydén, Li Min Taiji och Svärd Akademi

Sanshou

Herrar viktklass -70 kg: 1. Alibeck, Södermalms Shaolin
2. Houssein Khodr, Södermalms Shaolin
3. Misha Zalenvi, Olympia Kickboxning
3. Christofer Liu, MAI Eskilstuna

Herrar viktklass -75 kg: 1. Jakob Wojcik, Södermalms Shaolin
2. Christian Beck, Choy Lee Fut

Herrar viktklass -80 kg: 1. Arte Chernin , Olympia Kickboxning
2. Christian Humbla, MAI Eskilstuna

Herrar viktklass +90 kg: 1. Tony Miocic, Södermalms Shaolin
2. Ludvig Friberg, Stockholm Kickboxning

Damer viktklass -56 kg: 1. Maria Kyller, Södermalms Shaolin
2. Jill Idh, Stockholm Kickboxning
3. Elise Eon, Södermalms Shaolin

Damer viktklass -60 kg: 1. Hanna Sillén, Södermalms Shaolin
2. Maria Lindqvist, Emmaboda Kung Fu Toa
3. Ebba Lexmark, Södermalms Shaolin

RM 2008 (Västerås 2008-05-11)

Sanshou

Damer Ungdom viktklass -52 kg: 1. Nichole Eriksson, Choy Lee Fut
2. Anna Lindqvist, Emmaboda Kung Fu Toa
3. Simone Lahdo, Westerås Tai Nui

Herrar Ungdom viktklass -52 kg: 1. Charbel Özer, Westerås Tai Nui
2. Neil Bhat, Choy Lee Fut

Herrar Ungdom viktklass -60 kg: 1. Nabi Allahyarov, Emmaboda Kung Fu Toa
2. Akram Ashirov, Westerås Tai Nui

Herrar Junior viktklass -60 kg: 1. Danys Cabreras, Södermalms Shaolin
2. Aziz Ashirov, Westerås Tai Nui
3. Youssef Khodr, Södermalms Shaolin

Damer B-klass viktklass -70 kg: 1. Diana Agaeva, Westerås Tai Nui
2. Amy Öström, Södermalms Shaolin

Kommentarer inaktiverade.