Resultat 2011

SM 2011 (Stockholm 2011-05-14 – 2011-05-15)

Taolu

Samtida handform Barn/Ungdom: 1. Omid Alborzi (8,76 poäng)
2. Kevin Johansson (8,6 poäng)
3. Nahom Amman (8,5 poäng)
Traditionell handform Barn/Ungdom: 1. Delad 1a plats Olympia Belegri och Max Berglin (8,9 poäng)
3. Erik Sundqvist (8,6 poäng)
Traditionell vapenform Barn/Ungdom: 1. Olympia Belengri (8,98 poäng)
2. Anna Valassi (8,86 poäng)
3. Oskar Sundqvist (8,8 poäng)
Samtida Handform Herrar: 1. Magnus Garneij (9,4 poäng)
2. Zakarias Westerberg (9,3 poäng)
3. Daniel Ernflo (8,85 poäng)
Samtida Handform Damer: 1. Anette Bergström (8,96 poäng)
2. Katrine Wang (7,6 poäng)
3. Carolin Lundqvist (7,56 poäng)
Traditionell Nordlig Handform Herrar: 1. Wing Yong Tao (9,76 poäng)
2. David Chang (9,26 poäng)
3. Jon Gunnarsson Ruthman (9,18 poäng)
Uppvisning Traditionell Nordlig Handform Damer – ej tävling : 1. Mariella ”Bambi” Garcia Balandina (8,73 poäng)
2. Roya Khoansall (8,58 poäng)
Traditionell Sydlig Handform Herrar: 1. Per Ögren (9,45 poäng)
2. Håkan Andersson (9,36 poäng)
3. Viktor Lison Almkvist (9,33 poäng)
Traditionell Sydlig Handform Damer: 1. Jessica Helgesson (9,03 poäng)
2. Sarah Forsman (8,76 poäng)
3. Matilda Regell (8,4 poäng)
Samtida Vapenform Herrar: 1. Magnus Garneij (9,05 poäng)
2. Zakarias Westerberg (8,95 poäng)
3. Daniel Ernflo (8,67 poäng)
Samtida Vapenform Damer: 1. Anette Bergström (8,72 poäng)
2. Katrine Wang (7,75 poäng)
3. Carolin Lundqvist (7,15 poäng)
Traditionell Nordlig Vapenform Herrar: 1. Xing Yong Tao (9,81 poäng)
2. Jiping Wang (9,46 poäng)
3. Erik Ackewall (8,83 poäng)
Traditionell Sydlig Vapenform Herrar: 1. Per Ögren (9,23 poäng)
2. Vincent Palma (9,06 poäng)
3. Håkan Andersson (8,86 poäng)
Uppvisning Traditionell Sydlig Vapenform Damer – ej tävling: 1. Jessica Helgesson (7,13 poäng)
Inre Vapenform Damer: 1. Margit Bylund (8,13 poäng)
2. Delad plats Malin Hyden och Maria Still (7,86 poäng)
Inre Handform Damer: Resultatlista saknas.

Sanshou

A-klass, Herrar -70 kg: 1. Björn Kjöllerström SS TOP Team
2. Rami Aziz Frölunda Kampsportcenter
A-klass, Herrar -75 kg: 1. Sebastian Ångström Olympia Kickboxning
2. Oliver Enkamp Combat Academy IF Täby
A-klass, Herrar -80 kg: 1. Mattias Johansson Combat Academy IF Täby
2. Kamo Pogosjian Team East
A-klass, Herrar -90 kg: 1. Jim Åberg Westerås Tai Nui Club
2. Ludvig Friberg Stockholm Kickboxning
A-klass, Damer -60 kg: 1. Maria Elin Olsson Södermalms Shaolin Förening
2. Sofie Leijonancker Norman Bålsta Dojo/Södermalms Shaolin Förening

RM 2011 (Väserås 2011-04-02)

Taolu

Traditionell handform ungdom flickor: 1. Olympia Belengri, Choy Lee Fut (7,61 poäng)
Inre wushu Handform Damer: 1. Maria Still, Li Min’s Tai Ji och Svärd Akademi (7,60 poäng)
2. Margit Bylund, Li Min’s Tai Ji och Svärd Akademi (7,55 poäng)
3. Sarah Rowland, Li Min’s Tai Ji och Svärd Akademi (7,48 poäng)
Traditionell sydlig handform Damer: 1. Matilda Regell, QuanFa Stockholm (7,8 poäng)
Tävlingsstandard Nandao Herrar: 1. Romain Schwab, QuanFaStockholm (8,35 poäng)
Tävlingsstandard Jianshu Damer: 1. Caroline Lindqvist, Stockholm WuShu Skola (8 poäng)
Traditionell vapenform ungdom Flickor: 1. Olympia Belengri, Choy Lee Fut (7,66 poäng)
Traditionell nordlig handform Herrar: 1. Vincent Tang, Stockholm WuShu Skola (7,5 poäng)
Nanquan samtida handform Herrar: 1. Romain Schwab, QuanFa Stockholm (8,41 poäng)
Samtida handform Herrar: 1. Johan Lindberg, Quan Fa Stockholm (8,13 poäng)
Samtida handform Damer: 1. Caroline Lindqvist, Stockholm WuShu Skola (7,77 poäng)

Sanshou

A-klass, Herrar -90 kg: 1. Jim Åberg, Westerås Tai Nui Kung Fu Club
2. Besim Sejdiu, Westerås Tai Nui Kung Fu Club
B-klass, Damer -60 kg: 1. Alina El Gaberi, Södermalms Shaolin
2. Josephine Roos, Södermalms Shaolin
B-klass, Herrar +90 kg: 1. Robert Lindin, Södermalms Shaolin
2. Peter Asp, Nyköpngs Wushu Förening
3. Zolt Farkas, Pitbull MuayThai Västerås
B-klass, Herrar -65 kg: 1. Arziv Babikian, Westerås Tai Nui Kung Fu Club
2. Hannes Engvall, Pitbull MuayThai Västerås
B-klass, Herrar -70 kg: 1. Nicklas Johansson, Södermalms Shaolin
2. Tobias Bjerenius, Jönköpings Sanshou Förening
Ungdom, Pojkar +52 kg: 1. Tobias Lindblom, Wutan Kung Fu Förening
2. Rawand Sultani, Westerås Tai Nui Kung Fu Club
Junior, Pojkar -65 kg: 1. Tomaz Olander, Södermalms Shaolin
2. Eric Karlsson, Nyköpngs Wushu Förening
Junior, Pojkar -70 kg: 1. Charbel Özer, Westerås Tai Nui Kung Fu Club
2. Oliver Bengtsson, Wutan Kung Fu Förening

Kommentarer inaktiverade.