Resultat Sanshou Cup 1 och SM 2015 i Sanshou, Västerås 2015-03-21

Resultat Sanshou Cup 1

Ungdomar och juniorer
Ungdomar -44 kg
Guld: Muhammed Aslan, Westerås Tai Nui
Silver: Mansour Sakhi, Ale Kampsporthuset

Ungdomar -56 kg
Guld: Kazem Dehkani, Westerås Tai Nui
Silver: Issa Khodr, Södermalms Shaolin

Juniorer -60 kg
Guld: Rohullah Rajabi, Ale Kampsporthuset
Silver: Jonathan Hakso, Ale Kampsporthuset

Juniorer -70 kg
Guld: Johan Terzis, Pancrase
Silver: Filip Hotti, Westerås Tai Nui

Juniorer +80 kg
Guld: Ali Hassan, Westerås Tai Nui
Silver: Yasir Alashaab, Westerås Tai Nui

Damer
Damer -60 kg
Guld: Elin Öberg, Combat Academy
Silver: Katarina Gunnhammar, Södermalms Shaolin

Damer -65 kg
Guld: Eva-My Persson, Kampsportslabbet
Silver: Huwaida Emad, Borås Wushu Shaolin

Herrar
Herrar -65 kg
Guld: John Ortiz, Shaolin Si Wushu Guan
Silver: Ronas Irmak, Westerås Tai Nui

Herrar -70 kg
Guld: Ali Saberi, Södermalms Shaolin
Silver: Arshia Farokhi, Forca Fighting

Herrar -75 kg
Guld: Christian Arroyo, Kampsportslabbet
Silver: Rodrigue Bigirimana, Westerås Tai Nui

Herrar -80 kg
Guld: Rymon Koda, Ale Kampsport
Silver: Ali Sakhi, Ale Kampsport

Herrar -85 kg
Guld: Maximo Andersson, Södermalm Shaolin
Silver: Mathias Myrberg, Combat Academy

Herrar -90 kg
Guld: Johan Benjaminsson, Borås Wushu Shaolin
Silver: Thomas Kühn, TIA Borås

Herrar +90 kg
Guld: Pontus Brendén, Borås Wushu Shaolin
Silver: Patrik Johansson, Ale Kampsport

Resultat SM i Sanshou

Herrar
Herrar -70 kg
Guld: Nils Widlund, Södermalms Shaolin
Silver: Benji Behre, Södermalms Shaolin
Brons: Henric Pedersen, Nova MMA
Brons: Gabriel Mboge Nesje, Pancrase

Herrar -75 kg
Guld: Dilmurod Mavlonov, Forca Fighting
Silver: Oliver Enkamp, Combat Academy
Brons: Bawan Said, Nova MMA
Brons: Sebastian Eriksson, Fightzone Stockholm

Herrar -80 kg
Guld: Besim Sejdiu, Westerås Tai Nui
Silver: Fredrik Klingsell, Fightzone Stockholm

Herrar -90 kg
Guld: Robin Larsson, Nova MMA
Silver: Zeljko Pranjic, Pancrase

RESULTAT ESKILSTUNA WUSHU CUP

Vi från förbundsstyrelsen vill tacka för ett mycket fint genomfört arrangemang, arrangörerna först och främst men självfallet även våra duktiga domare, härliga tävlande, tränare, läkare, funktionärer och hejande publik.

TAOLU

Traditionell handform
1. Calle Winter – Wushu Stockholm IF
2. Edvin Tang – Stockholm Wushu Institut
3. Alva Ohlson – Choy Lee Fut Sweden

Traditionell vapenform
1. Fredrik Andersson – Stockholm Wushu Institut
2. Filip Lindberg – Choy Lee Fut Sweden
3. Malin Franz – Daladrakarna

Samtida och Standard handform
1. Besha Saied – Li Min’s Wushu Akademi
2. Calle Winter – Wushu Stockholm IF
3. Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF

Samtida och Standard vapenform
1. Besha Saied – Li Min’s Wushu Akademi
2. Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm

SANSHOU

Herrar B-klass -65 kg
1. Patrik Andert – MMA Eskilstuna
2. Niclas Pedersen – MMA Eskilstuna

Herrar B-klass -70 kg
1. Benji Behre – Södermalms Shaolin
2. Johannes Thessén – T.I.A Hässleholm

Herrar B-klass -75 kg
1. Isak Bjärhall – Södermalms Shaolin
2. Fredrik Fransson – T.I.A Hässleholm

Herrar B-klass -80 kg
1. Robin Salvatore de Maria – Team Sleipnir
2. Thomas Trädgårdh – Team Sleipnir

Herrar B-klass -85 kg
1. Daniel Sheibani – Södermalms Shaolin
2. Pauli Hytönen – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar B-klass -90 kg
1. Joakim Norgren – Esklistuna Wing Chun Klubb
2. Gustav Fridell – Stockholm Wing Chun Klubb

Herrar B-klass +90 kg
1. Stefan Grönqvist
2. Linus Larsson – T.I.A Hässleholm

Damer B-klass -60 kg
1. Dalia Ali – Olympia Kampsportcenter
2. Gunilla Rask – Södermalms Shaolin

Damer B-klass -75 kg
1. Elin Ilefjord – T.I.A Hässleholm
2. Madelein Fagerlind – Team Sleipnir

Herrar A-klass -75 kg
1. Oskar Karlström Biller – MMA Eskilstuna
2. Christopher Liu – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar A-klass -80 kg
1. Besim Sejdiu – Westerås Tai Nui
2. Sune Wennberg – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar A-klass -85 kg
1. Jim Åberg – Westerås Tai Nui
2. Fredrik Lindholm – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar A-klass -90 kg
1. Robin Larsson – Eskilstuna Wing Chun Klubb
2. Johnny Wallermo – Olympia Kampsportscenter

 

Resultat WuShu-SM 2014 – TaoLu

Huvuddomare: Li Min Hua

Här hittar ni fullständiga listor med A, B och C-poäng:
Taolu SM 2014 Huvudd.hand
Taolu SM 2014 Huvudd.vapen

Traditionell sydlig handform Herrar
1 – Joakim Sandman – Umeå Hung Gar 8.97p
2 – Sebastian Kram – Umeå Hung Gar 8.07p
3 – Martin Sperens – Umeå Hung Gar 8.05p

Traditionell sydlig handform Damer
1 – Rebecca Grandström – Umeå Hung Gar 8.65p

Traditionell handform Herrar
1 – Nicolas luco – Stockholms Wushu Institut 8.52p
2 – Fredrik Andersson – Stockholms Wushu Institut 8.35p
3 – Karl-Edvin Strand – Stockholms Wushu Institut 7.85p

Standard Taijiquan Damer
1 – Norea Humla – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.95p
2 – Maria Fernll– Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.3p

Samtida handform Damer / Herrar
1 – Besha Saied – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 9.41p
2 – Anette Bergström – Renyi Umeå 8.85p
3 – Lovisa Baldal – Shaolin si wushu guan 8.27p

Taijiquan Herrar
1 – Niklas Borgh – Wushu Qigong Stockholm 8.85p
2 – Bence Pajor – Wushu Qigong Stockholm 8.55p
3 – Mathias Sandström – Wushu Qigong Stockholm 8.22p

Standard handformer Dam/ Herrar
1 – Sebastian Radise – Wushu Stockholm IF 8.55p
2 – Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 8.52p
3 – Carl Winter – Wushu Stockholm IF 8.1p

Traditionell handform Junior
1 – Mariam Abbassi – Daladrakarnas Choy li fut sällskap 8.45p
2 – Linus Olsson – Umeå Hung Gar 8.35p
3 – Sofia Björk – Daladrakarnas Choy li fut sällskap 7.85p

Traditionell sydlig vapenform Herrar
1 – Joakim Sandman – Umeå Hung Gar 8.95p
2 – Isak Mörtsell trad – Umeå Hung Gar 8.72p
3 – Martin Sperens – Umeå Hung Gar 8.32p

Traditionell sydlig vapenform Damer
1 – Rebecca Grandström – Umeå Hung Gar 8.82p

Traditionell lång vapenform Herrar
1 – Alexander Lindblom – Shaolin si wushu guan 8.8p
2 – Fredrik Andersson – Stockholms Wushu Institut 8.62p

Traditionell vapenform Junior
1 – Linus Olsson – Umeå Hung Gar 8.32p
2 – Mariam Abbassi – Daladrakarnas Choy li fut sällska 8.25p
3 – Sofia Björk – Daladrakarnas Choy li fut sällskap 8.2p

Standard Taijijian Damer
1 – Norea Humla – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.85p
2 – Maria Fernell – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.20p

Samtida vapenform Dam/ Herrar
1 – Besha Saied – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.95p
2 – Lovisa Baldal – Shaolin si wushu guan 8.85p
3 – Anette Bergström – Renyi Umeå 8.47p

Standard vapenform Herrar
Sebastian Radise – Wushu Stockholm IF 8.9p
Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 8.85p

 

Resultat WuShu-SM 2014 – Sanshou

Resultatlistor Sanshou SM och Sanshou Cup, Västerås 2014-02-23

SM
Herrar

-65 kg
Guld Jonny Touma, Combat Academy Täby
Silver Alishir Mela Rashid, Södermalms Shaolin
Brons Ali Qawir, TIA Vetlanda

-70 kg
Guld Simon Sköld, Södermalms Shaolin
Silver George Mucea, Borås Wushu Shaolin
Brons

-80 kg
Guld Oliver Enkamp, Allstar
Silver Jacob Wojcik, Södermalms Shaolin
Brons Jonathan Svensson, Pancrase gym
Brons Sune Wennberg, Eskilstuna Wing Chun

-85 kg
Guld Jim Åberg, Westerås Tai Nui
Silver Besim Sejdiu, Westerås Tai Nui

+90 kg
Guld Karl Albrektsson, Pancrase Gym
Silver Matti Mäkelä, Pancrase Gym
Brons Robin Larsson, Eskilstuna Wing Chun
Brons Jonny Wallermo, Olympia Kampsport

 

Sanshou Cup
Herrar junior

-60 kg
Guld Gean Karlo Garcia, Södermalms Shaolin
Silver John Ortiz, Shaolin Wushu Si Guan

-65 kg
Guld Ronas Irmak, Westerås Tai Nui
Silver Lucas Bokelius, Sanshin Kan Södermalms KK

Damer junior

-60 kg
Guld Elin Öberg, Combat Academy Täby
Silver Felicia Dyberg, Stockholm Wushu Institut
Brons: Marichal Salame, Amar Free Style

Herrar

-65 kg
Guld Sebastian Essgärde Wass, TIA Borås
Silver Esmatyar Satari, TIA Vetlanda
Brons Ruben Daric Nilsson, Amar Free Style

-70 kg
Guld Benji Berhe, Södermalms Shaolin
Silver Elvir Dzeko, Borås Wushu Shaolin
Brons David Harg, Södermalms Shaolin
Brons Niklas Gustavsson, Shaolin Wushu Si Guan

-75 kg
Guld Teo Dzeko, Borås Wushu Shaolin
Silver Robin Frahm, Linköpings Budoklubb
Brons Sebastian Eriksson, IF Stockholm Kampsport
Brons Marcus Dahlberg, TIA Vetlanda

-80 kg
Guld Björn Lundgren, Combat Academy Täby
Silver Carl Axemo, , IF Stockholm Kampsport
Brons Kristoffer Dahlberg, TIA Vetlanda
Brons Peter Widriksson, Tai Chi Halmstad

-85 kg
Guld Daniel Sheibani, Södermalms Shaolin
Silver Fredrik Lindholm, Eskilstuna Wing Chun
Brons Daniel Lövqvist, TIA Borås
Brons Alexander Johansson, Berserk MMA

-90 kg
Guld Ardelan Sheikhzadeh, TIA Borås
Silver Thomas Kuhn TIA Borås

+90 kg
Guld Stefan Grönqvist, Olympia Kampsport
Silver Zeljko Pranjic, Pancrase gym
Brons Tommy Hallander, Tai Chi Halmstad

Damer

-56 kg
Guld Dalia Ali, Olympia Kampsort
Silver Katarina Gunnhammar, Södermalms Shaolin
Brons Filippa Ikoona, Pancrase gym

Resultat Wushu-SM 2013

SANSHOU

MEDALJÖRER SM A-KLASS 2013-03-17, Västerås

Herrar -65 kg
Guld: Akram Ashirov, Västerås Kampsortscenter
Silver: Ali Qawir, TIA Vetlanda
Brons: Isac Törnberg, Combat Academy

Herrar -70 kg
Guld: Johan Lindqvist, Choy Lee Fut Stockholm
Silver: Simon Sköld, Södermalms Shaolin
Brons: Romain Schwab, Kalvhagen Boxcenter
Brons: Rami Aziz, Sleipnir IF

Herrar -80 kg
Guld: Andreas Mark, Sleipnir IF
Silver: Besim Sejdiu, Westerås Tai Nui Kung Fu
Brons: Carl Booberg, Sleipnir IF

Herrar -85 kg
Guld: Arte Chenin, Olympia Kampsportsförening
Silver: Tobias Rönnberg, Combat Academy
Brons: Fredrik Lindholm, Eskilstuna Wing Chun

Herrar -90 kg
Guld: Jim Åberg, Westerås Tai Nui Kung Fu
Silver: Robin Larsson, Eskilstuna Wing Chun
Brons: Adam Admoni, Sleipnir IF

Herrar +90 kg
Guld: Jim Åberg, Westerås Tai Nui Kung Fu
Silver: Tony Mioci, Södermalms Shaolin

 

MEDALJÖRER Sanshou Cup B-KLASS 2013-03-17, Västerås

Pojkar Ungdom 12-14 år -48 kg
Guld:  Josef Ashineh, Amar Freestyle
Silver: Samuel Eknoltz, Amar Freestyle

Pojkar  Ungdom 12-14 år -52 kg
Guld:  Philip Wemelin, Södermalms Shaolin
Silver: Shihab Aly, Södermalms Shaolin

Pojkar  Ungdom 12-14 år +60 kg
Guld:  Ramko  Abazi, Westerås Tai Nui
Silver: Jiyan Furan, Westerås Tai Nui

Herrar junior er 15-17 år -60 kg
Guld:  Lucas Bokelius, Sanshin Kan Södermalms KK
Silver: Didrik Sedell, Södermalms Shaolin

Herrar junior er 15-17 år +70 kg
Guld:  Rawan Sultani, Westerås Tai Nui
Silver: Yasir Alashaab, Westerås Tai Nui

Damer -60 kg
Guld:  Dalia Ali, Olympia Kampsportsförening
Silver: Katarina Gunnhammar, Södermalms Shaolin

Damer -65 kg
Guld:  Emma Larusdottir, Choy Lee Fut Stockholm
Silver: Nina Holma, Södermalms Shaolin

Damer +75 kg
Guld:  Elisabeth Jonsved, Södermalms Shaolin
Silver: Julia Marinkovic, Choy Lee Fut Stockholm

Herrar  -60 kg
Guld:  Gavin Yanben Chen, Sweden Wushu Institute
Silver: Jakob Ahlberg, Sleipnir IF

Herrar  -65 kg
Guld:  William Rademaker, Västerås Fight  Team Hilti
Silver: Björn Lindahl, Sleipnir IF

Herrar  -70 kg
Guld:  Anton Kerschbaumer, Södermalms Shaolin
Silver: Thomas Trägårdh, Sleipnir IF

Herrar  -75 kg
Guld:  Alexander Ferm, Sollentuna Kampidrottsförening
Silver: Georg Mucea, Borås Wushu Shaolin Klubb

Herrar  -80 kg
Guld:  Cedrik Wiberg, Sweden Wushus Institute
Silver: Juan Echenique, Idrottsföreningen Kampsportshuset Ale

Herrar  -85 kg
Guld:  Daniel Sheibani, Södermalms Shaolin
Silver: Henrik  Jakobsson, Combat Academy

Herrar  +90 kg
Guld:  Jonny Wallermo, Olympia Kampsportsförening
Silver:  Calypso Shirambere, Westerås Tai Nui

 

TAOLU – SM 2013 – RESULTAT med poäng 

Traditionell sydlig Wushu handform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäg

 

Martin Sperens Umeå Hung Gar

3,6

4.0

7,6

Brons 3

Greger Rothoff Daladrakarnas Choy li fut sällskap

3,3

2,9

6,2

4

Joakim Sandman Umeå Hung Gar

4.0

4,56

8,56

Silver 2

Per Ögren Umeå Hung Gar

4,4

4,73

9,13

 Guld 1

 

Traditionell sydlig Wushu vapenform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Martin Sperens Umeå Hung Gar

3,5

4,17

7,67

Silver 2

Per Ögren Umeå Hung Gar

4,2

4,59

8,79

Guld 1

Isak Mörtsell trad Umeå Hung Gar

3,5

3,58

7,08

Brons 3

 

 

 

 

Traditionell handform Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Sofia Abbassi Daladrakarnas Choy li fut sällskap

3,7

4,05

7,75

1

Rebecca Grandström Umeå Hung Gar

3,4

4,1

7,5

2

 

Traditionell sydlig vapenform Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Rebecca Grandström Umeå Hung Gar

3,6

3,8

7,4

 

Standard handform Junior

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Kevin Johansson Renyi Umeå

4,3

4,1

8,4

 2

Omid Alborzi Wushu Stockholm IF

4,2

4,22

8,42

1

 

Standard Taijiquan Ungdom

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Norea Humla Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

4,2

4,2

8,4

Minna Lindberg  STRUKEN Aris Qi och kroppsvård

 

Samtida Taiji Ungdom

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Minna Lindberg STRUKEN Aris Qi och kroppsvård  

 

Standard Taijijian Ungdom

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Norea Humla Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

4,0

4,2

8,2

 

Taijiquan Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Dana Sahlin Aris Qi och kroppsvård

3,8

3,57

7,37

 

Taijijian Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Dana Sahlin Aris Qi och kroppsvård

3,3

3,1

6,4 

 

Standard nanquan Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Ismat Husseini STRUKEN Reiyi Umeå

Jonathan Nirmark Wushu Stockholm IF

4,2

4,1

8,3

 

Internationell standard handform (changquan) Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäg

 

Clas Dahlin Wushu Stockholm IF

4.0

3,65

7,65

Brons 3

Jaafar Harari Wushu Stockholm IF

4,2

4,2

8,4

Silver 2

Sebastian Radise Wushu Stockholm IF

4,2

4,42

8,62

Guld 1

 

Standard nandao Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Jonathan Nirmark Wushu Stockholm IF

4.0

4,02

8,02

 

Samtida handform Changquan Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Lovisa Baldal Shaolin Si Wushu Guan

3,8

4,2

8.0

 

Samtida vapenform Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Hanna Jansson Gnesta Wushu

3,5

3,82

7,32

 

Samtida Wushu handform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Nahom Amman RenYi Umeå

4.0

2,3

1,65

7,95

4

Besha Saied Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

4,5

2,75

1,75

9.0

Silver 2

Christofer Hejdstöm Gnesta Wushu

4,3

2,3

1,3

7,9

5

Erik Håkansson RenYi Umeå

3,6

1,95

0,6

6,18

6

Daniel Ernflo Wushu Stockholm IF

4,6

2,5

1,65

8,75

Brons 3

Magnus Garneij RenYi Umeå

4,7

2,91

1,75

9,36

Guld 1

 

Samtida Wushu vapenform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Besha Saied Li Min’s Tai Ji & Svärd

Akademi IF

4,7

2,77

1,85

9,32

Silver 2

Zakarias Westerberg Gnesta Wushu

4,8

2,87

1,75

9,42

Guld 1

Sebastian Radise Wushu Stockholm IF

4,3

2,32

0,7

7,32

Brons 3

Daniel Ernflo STRUKEN Wushu Stockholm IF

Magnus Garneij STRUKEN RenYi Umeå

 

Traditionell Wushu handform Junior

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Markus Ogenborg Choy Lee Fut Stockholm

3,9

3,55

7,45

4

Valtteri Seppälä Choy Lee Fut Stockholm

3,5

3,02

6,52

6

Olympia Belengri Choy Lee Fut Stockholm

4,1

4,15

8,25

Silver 2

Josef Saad Choy Lee Fut Stockholm

3,6

3,82

7,42

5

Nils Österberg Stockholms Wushu Institut

4,1

4,28

8,38

Guld 1

Mariam Abbassi Daladrakarnas Choy li fut sällskap

4.0

4,2

8,2

Brons 3

 

Traditionell Wushu vapenform Junior

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Olympia Belengri Choy Lee Fut Stockholm

4,1

4,2

8,3

Guld 1

Josef Saad Choy Lee Fut Stockholm

3,7

3,92

7,62

Brons 3

Valtteri Seppälä  Choy Lee Fut Stockholm

3,4

3,47

6,87

5

Markus Ogenborg Choy Lee Fut Stockholm

3,6

3,8

7,4

4

Sofia Björk Daladrakarnas Choy li fut sällskap

3,9

3,77

7,67

Silver 2

 

EM 2012 i Tallinn

Två brons i sanshou! Så blev medaljskörden på EM i Tallinn som avslutades i fredags. Det var Tony Miocic i +90 kg och Emma Hell Lövgren i -65 kg som båda vann en match, men förlorade i semi, och därmed fick brons. Mycket bra jobbat trots allt, från den lilla tävlingsnation som Sverige är. Som jämförelse är te x Ryssland, Frankrike och Ukrainas trupper på ca 50 personer, medan vår är på 10 deltagare, inklusive coacher.

 

Resultaten för våra tävlande i taolu blev:

  • Anette Bergström, plats 7 i jianshu (8,44) och plats 10 i changquan (8,17)
  • Daniel Ernflo, plats 14 i changquan (8,49)
  • Kevin Johansson, plats 13 i changquan 32 form (7,16)
  • Magnus Garneij, plats 11 i daoshu (8,88), plats 17 i changquan (8,34)

Petter Sande, coach i taolu, sammanfattar sina intryck från EM:

– Överlag är jag nöjd med prestationerna men något missnöjd med poängen. Atleterna fick inte till dom riktiga topp-prestationerna som vi hade önskat, och som också behövs för bättre placeringar, men har presterat godkänt eller bra, sett från sina förutsättningar.

– Arrangemanget i Tallinn lämnade en del att önska. Framförallt var kommunikationen från organisatören dålig. Tävlingsstarter flyttades fram utan ordentlig kommunikation till lagen vilket ställde till det med våra och andra lags förberedelser. Domarpoängen kommer vi aldrig att få del av förutom slutpoäng, trots att vi efterfrågat de separata poängen och koderna från de olika domargrupperna. En tydlighet i vilka avdrag som gjorts är en förutsättning för att kunna utvecklas vidare inför nästa tävling, men tyvärr inte något som EWUF prioriterar. Det här är något som vi även måste jobba med på hemmaplan, framförallt med utbildning av domare och med fler tävlingar, för att fortsätta utvecklingen av wushu i Sverige.

En del av styrelsen för Svenska Förbundet för Kinesisk Kampsport var på plats för att följa laget och ta tempen på det europeiska samarbetet inom wushu. Det finns en bra samarbetsvilja i EWUF för att gemensamt utveckla idrotten wushu på europeisk och internationell nivå. Det kommer vi förhoppningsvis att få del av i Sverige också framöver.