Resultat Wushu-SM 2013

SANSHOU

MEDALJÖRER SM A-KLASS 2013-03-17, Västerås

Herrar -65 kg
Guld: Akram Ashirov, Västerås Kampsortscenter
Silver: Ali Qawir, TIA Vetlanda
Brons: Isac Törnberg, Combat Academy

Herrar -70 kg
Guld: Johan Lindqvist, Choy Lee Fut Stockholm
Silver: Simon Sköld, Södermalms Shaolin
Brons: Romain Schwab, Kalvhagen Boxcenter
Brons: Rami Aziz, Sleipnir IF

Herrar -80 kg
Guld: Andreas Mark, Sleipnir IF
Silver: Besim Sejdiu, Westerås Tai Nui Kung Fu
Brons: Carl Booberg, Sleipnir IF

Herrar -85 kg
Guld: Arte Chenin, Olympia Kampsportsförening
Silver: Tobias Rönnberg, Combat Academy
Brons: Fredrik Lindholm, Eskilstuna Wing Chun

Herrar -90 kg
Guld: Jim Åberg, Westerås Tai Nui Kung Fu
Silver: Robin Larsson, Eskilstuna Wing Chun
Brons: Adam Admoni, Sleipnir IF

Herrar +90 kg
Guld: Jim Åberg, Westerås Tai Nui Kung Fu
Silver: Tony Mioci, Södermalms Shaolin

 

MEDALJÖRER Sanshou Cup B-KLASS 2013-03-17, Västerås

Pojkar Ungdom 12-14 år -48 kg
Guld:  Josef Ashineh, Amar Freestyle
Silver: Samuel Eknoltz, Amar Freestyle

Pojkar  Ungdom 12-14 år -52 kg
Guld:  Philip Wemelin, Södermalms Shaolin
Silver: Shihab Aly, Södermalms Shaolin

Pojkar  Ungdom 12-14 år +60 kg
Guld:  Ramko  Abazi, Westerås Tai Nui
Silver: Jiyan Furan, Westerås Tai Nui

Herrar junior er 15-17 år -60 kg
Guld:  Lucas Bokelius, Sanshin Kan Södermalms KK
Silver: Didrik Sedell, Södermalms Shaolin

Herrar junior er 15-17 år +70 kg
Guld:  Rawan Sultani, Westerås Tai Nui
Silver: Yasir Alashaab, Westerås Tai Nui

Damer -60 kg
Guld:  Dalia Ali, Olympia Kampsportsförening
Silver: Katarina Gunnhammar, Södermalms Shaolin

Damer -65 kg
Guld:  Emma Larusdottir, Choy Lee Fut Stockholm
Silver: Nina Holma, Södermalms Shaolin

Damer +75 kg
Guld:  Elisabeth Jonsved, Södermalms Shaolin
Silver: Julia Marinkovic, Choy Lee Fut Stockholm

Herrar  -60 kg
Guld:  Gavin Yanben Chen, Sweden Wushu Institute
Silver: Jakob Ahlberg, Sleipnir IF

Herrar  -65 kg
Guld:  William Rademaker, Västerås Fight  Team Hilti
Silver: Björn Lindahl, Sleipnir IF

Herrar  -70 kg
Guld:  Anton Kerschbaumer, Södermalms Shaolin
Silver: Thomas Trägårdh, Sleipnir IF

Herrar  -75 kg
Guld:  Alexander Ferm, Sollentuna Kampidrottsförening
Silver: Georg Mucea, Borås Wushu Shaolin Klubb

Herrar  -80 kg
Guld:  Cedrik Wiberg, Sweden Wushus Institute
Silver: Juan Echenique, Idrottsföreningen Kampsportshuset Ale

Herrar  -85 kg
Guld:  Daniel Sheibani, Södermalms Shaolin
Silver: Henrik  Jakobsson, Combat Academy

Herrar  +90 kg
Guld:  Jonny Wallermo, Olympia Kampsportsförening
Silver:  Calypso Shirambere, Westerås Tai Nui

 

TAOLU – SM 2013 – RESULTAT med poäng 

Traditionell sydlig Wushu handform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäg

 

Martin Sperens Umeå Hung Gar

3,6

4.0

7,6

Brons 3

Greger Rothoff Daladrakarnas Choy li fut sällskap

3,3

2,9

6,2

4

Joakim Sandman Umeå Hung Gar

4.0

4,56

8,56

Silver 2

Per Ögren Umeå Hung Gar

4,4

4,73

9,13

 Guld 1

 

Traditionell sydlig Wushu vapenform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Martin Sperens Umeå Hung Gar

3,5

4,17

7,67

Silver 2

Per Ögren Umeå Hung Gar

4,2

4,59

8,79

Guld 1

Isak Mörtsell trad Umeå Hung Gar

3,5

3,58

7,08

Brons 3

 

 

 

 

Traditionell handform Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Sofia Abbassi Daladrakarnas Choy li fut sällskap

3,7

4,05

7,75

1

Rebecca Grandström Umeå Hung Gar

3,4

4,1

7,5

2

 

Traditionell sydlig vapenform Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Rebecca Grandström Umeå Hung Gar

3,6

3,8

7,4

 

Standard handform Junior

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Kevin Johansson Renyi Umeå

4,3

4,1

8,4

 2

Omid Alborzi Wushu Stockholm IF

4,2

4,22

8,42

1

 

Standard Taijiquan Ungdom

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Norea Humla Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

4,2

4,2

8,4

Minna Lindberg  STRUKEN Aris Qi och kroppsvård

 

Samtida Taiji Ungdom

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Minna Lindberg STRUKEN Aris Qi och kroppsvård  

 

Standard Taijijian Ungdom

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Norea Humla Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

4,0

4,2

8,2

 

Taijiquan Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Dana Sahlin Aris Qi och kroppsvård

3,8

3,57

7,37

 

Taijijian Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Dana Sahlin Aris Qi och kroppsvård

3,3

3,1

6,4 

 

Standard nanquan Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Ismat Husseini STRUKEN Reiyi Umeå

Jonathan Nirmark Wushu Stockholm IF

4,2

4,1

8,3

 

Internationell standard handform (changquan) Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäg

 

Clas Dahlin Wushu Stockholm IF

4.0

3,65

7,65

Brons 3

Jaafar Harari Wushu Stockholm IF

4,2

4,2

8,4

Silver 2

Sebastian Radise Wushu Stockholm IF

4,2

4,42

8,62

Guld 1

 

Standard nandao Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Jonathan Nirmark Wushu Stockholm IF

4.0

4,02

8,02

 

Samtida handform Changquan Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Lovisa Baldal Shaolin Si Wushu Guan

3,8

4,2

8.0

 

Samtida vapenform Damer

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

Hanna Jansson Gnesta Wushu

3,5

3,82

7,32

 

Samtida Wushu handform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Nahom Amman RenYi Umeå

4.0

2,3

1,65

7,95

4

Besha Saied Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF

4,5

2,75

1,75

9.0

Silver 2

Christofer Hejdstöm Gnesta Wushu

4,3

2,3

1,3

7,9

5

Erik Håkansson RenYi Umeå

3,6

1,95

0,6

6,18

6

Daniel Ernflo Wushu Stockholm IF

4,6

2,5

1,65

8,75

Brons 3

Magnus Garneij RenYi Umeå

4,7

2,91

1,75

9,36

Guld 1

 

Samtida Wushu vapenform Herrar

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Besha Saied Li Min’s Tai Ji & Svärd

Akademi IF

4,7

2,77

1,85

9,32

Silver 2

Zakarias Westerberg Gnesta Wushu

4,8

2,87

1,75

9,42

Guld 1

Sebastian Radise Wushu Stockholm IF

4,3

2,32

0,7

7,32

Brons 3

Daniel Ernflo STRUKEN Wushu Stockholm IF

Magnus Garneij STRUKEN RenYi Umeå

 

Traditionell Wushu handform Junior

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Markus Ogenborg Choy Lee Fut Stockholm

3,9

3,55

7,45

4

Valtteri Seppälä Choy Lee Fut Stockholm

3,5

3,02

6,52

6

Olympia Belengri Choy Lee Fut Stockholm

4,1

4,15

8,25

Silver 2

Josef Saad Choy Lee Fut Stockholm

3,6

3,82

7,42

5

Nils Österberg Stockholms Wushu Institut

4,1

4,28

8,38

Guld 1

Mariam Abbassi Daladrakarnas Choy li fut sällskap

4.0

4,2

8,2

Brons 3

 

Traditionell Wushu vapenform Junior

Namn Förening

A

B

C

Slutpoäng

 

Olympia Belengri Choy Lee Fut Stockholm

4,1

4,2

8,3

Guld 1

Josef Saad Choy Lee Fut Stockholm

3,7

3,92

7,62

Brons 3

Valtteri Seppälä  Choy Lee Fut Stockholm

3,4

3,47

6,87

5

Markus Ogenborg Choy Lee Fut Stockholm

3,6

3,8

7,4

4

Sofia Björk Daladrakarnas Choy li fut sällskap

3,9

3,77

7,67

Silver 2

 

Kommentarer inaktiverade.