Resultat från Wushu-SM i Taolu den11 mars 2018

Resultat från Wushu-SM i Taolu 11 mars 2018 i Göteborg

Internationell standard handform Barn (7-12) år Pojke

Björn Tjörnhammar- Wudang Pai Uppsala 7.05

Internationell standard handform Barn (7-12) år Flickor

Lara Kutluca – (Nanquan) – Oslo Wushu Team 7.80
Lulu Lee Morrison – (Changquan ) – RuyiLong Malmö 7.35

Traditionell handform Barn (7-12 år) Pojkar

Arvid Hessle – Göteborg Shaolin 7.36
Oliver Brandberg – Göteborg Shaolin 7.10
Oscar Morales – Wudan Pai Uppsala 7.07
Fabian Kärrman – Wudan Pai Uppsala 6.65
Jean Pierre Hoang – (Göteborg Shaolin ) 6.92

Traditionell wushu handform Barn (7-12 år) Flickor

Lara Kutluca – (Wudangquan) – Oslo Wushu Team 8.77
Giulia Benvenuti – (Göteborg Shaolin) 8.05

Internationell standard handform Ungdom (13-17 år) Pojkar

Leo Tran – Göteborg Saolin 8.02
Albin Magnusson – Renyi Wushu Umeå 6.30

Internationell standard handform Ungdom (13-17 år) Flickor

Louise Birgersdotter – (Changquan) – RuyiLong Malmö 7.65

Internationell standard vapenform Ungdom (13-17 år) Pojkar

Leo Tran (Stav) – Göteborg Shaolin 8.50

Traditionell wushu handform Ungdom (13-17 år) Pojkar

Jonas Thorsen Loe – (Xingyiquan ) – Oslo Wushu Team 8.65
Antony Zhouheng Zhang – (Da hong quan) – 9.05
Songshan Shaolitemplts Chan Wu

Traditionell wushu vapenform Ungdom (13-17 år) Pojkar

Antony Zhouheng Zhang – (Tongbei dao) – 8.75
Songshan Shaolitemplts Chan Wu
Leo Tran (enkel sabel) – Göteborg Shaolin 8.12
Josh Tran – (enkel sabel) – Göteborg Shaolin 8.22
Jacob Mussie – (enkel sabel) – Göteborg Shaolin 7.35
Josh Tran – (spjut) – Göteborg Shaolin 8.17
Jacob Mussie – (spjut) – Göteborg Shaolin 7.85

Traditionell wushu vapenform Ungdom (13-17 år) Flickor

Isabel Thoong – (enkel sabel) – Göteborg Shaolin 8.05
Isabel Thoong – (spjut) – Göteborg Shaolin 8.17

Internationell standard handform Herrar

Liam Göransson – (Chang quan) – Ruyilong Malmö 8.42
Erik Håkansson – (Chang quan) – Renyi Wushu Umeå 7.52
Marvin Killer – Wushu Stockholm IF 8.75

Internationell standard vapenform Herrar

Erik Håkansson – (daoshu) – Renyi Wushu Umeå 7.97
Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 9.12
Liam Göransson – (Chang quan) – Ruyilong Malmö 9.05

Samtida handform Herrar

Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm IF 9.25
Alibakhsh Bakhshi – (Nanquan) – Renyi Wushu Umeå 8.75

Samtida vapenform Herrar

Alibakhsh Bakhshi – (Nandao) – Renyi Wushu Umeå 9.02
Alibakhsh Bakhshi – (Nangun ) – Renyi Wushu Umeå 8.75

Traditionell nordlig handform Herrar

Björn Dahlman-Wudanpai Uppsala 9.22
Yifei Wu – (Pigua Quan) – Kungfu Stockholm 0
Andre Hermansson – (xiao hong quan) – Göteborg Shaolin 8.90
Axel Westerkull – (xiao hong quan) – Göteborg Shaolin 9.10
Joakim Pettersson – Wudang Pai Uppsala 9.30

Traditionell nordlig handform Damer

Caroline Striessnig – (Xiaopao quan ) – 7.45
Songshan Shaolintemplets Chan Wu
Xin Gao – (Xiaopao quan) – Shaolintemplets Chan Wu 8.20

Traditionell nordlig vapenform Herrar

Andre Hermansson (Yin shou Gun) – Göteborg Shaolin 9.10
Martin Christensson – (da dao ) – Göteborg Shaolin 8.65
Axel Westerkull – (kedja/jiu cie bian) – Göteborg Shaolin 9.27
Andre Hermansson (Dubbelsabel) – Göteborg Shaolin 9.05

Traditionell nordlig vapenform Damer

Caroline Striessnig- (Tongbei dao ) – 7.75
Songshan Shaolintemplets Chan Wu
Xin Gao – (Tongbei dao) – Shaolintemplets Chan Wu 8.20

Traditionell sydlig handform Herrar

Joakim Sandman – Umeå Hung Gar 9.07
Carlos Nunez – Umeå Hung Gar 8.10
Karim Jafari – Umeå Hung Gar 8.45

Traditionell sydlig handform Damer

Jasmine Brunnestom – Umeå Hung Gar 7.97

Traditionell sydlig vapenform Herrar

Joakim Sandman – Umeå Hung Gar 9.15
Carlos Nunez – Umeå Hung Gar 8.17
Karim Jafari – Umeå Hung Gar 8.50

Traditionell sydlig vapenformr Damer

Jasmine Brunnestom – Umeå Hung Gar 8.07

Inre Wushu handform Damer

Eva Saarinen – Wudanpai Uppsala 8.87
Norea Humla – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 8.92
Lovisa Baldal – (chen stil taiji) – Göteborg Shaolin 9.42
Inhie Yang – Wudanpai Uppsala 8.57
Ulrika Blom – Wudanpai Uppsala 8.92
Helena Spets – Wudanpai Uppsala 8.92
Maria Fernell – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi 8.80
Lisa Cowling – Wudanpai Uppsala 8.37
Ellinor Karlsson – Wudanpai Uppsala 8.17

Inre wushu handform Herrar

Stefan Ho – (Taiji Chen stil) – Göteborg Shaolin 9.12
Niklas Borgh – (taiji quan) – Kungfu Stockholm 9.40
Björn Dahlman – Wudanpai Uppsala 8.82
Fredrik Oviedo – Wudanpai Uppsala 9.00
William Pan – (taiji traditionell chen style) – Shaolin Göteborg 8.27

Inre wushu vapenform Damer

Helena Spets – Wudanpai Uppsala 8.90
Eva Saarinen – Wudanpai Uppsala 8.72
Ellinor Karlsson – Wudanpai Uppsala 8.15
Norea Humla – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 9.22
Maria Fernell – Li Min’s Tai Ji & Svärd Akademi IF 9.10
Lovisa Baldal – ( da dao chen stil )- Göteborg Shaolin 9.42

Inre wushu vapenform Herrar

Niklas Borgh – (Wudang taijijian) – Kungfu Stockholm 9.30
William Pan – (taiji dadao) – Shaolin Göteborg 8.32
Stefan Ho – (Taiji Dao) – Göteborg Shaolin 8.87
Björn Dahlman – Wudanpai Uppsala 8.97

Kommentarer inaktiverade.