RESULTAT ESKILSTUNA WUSHU CUP

Vi från förbundsstyrelsen vill tacka för ett mycket fint genomfört arrangemang, arrangörerna först och främst men självfallet även våra duktiga domare, härliga tävlande, tränare, läkare, funktionärer och hejande publik.

TAOLU

Traditionell handform
1. Calle Winter - Wushu Stockholm IF
2. Edvin Tang – Stockholm Wushu Institut
3. Alva Ohlson – Choy Lee Fut Sweden

Traditionell vapenform
1. Fredrik Andersson – Stockholm Wushu Institut
2. Filip Lindberg – Choy Lee Fut Sweden
3. Malin Franz – Daladrakarna

Samtida och Standard handform
1. Besha Saied – Li Min’s Wushu Akademi
2. Calle Winter – Wushu Stockholm IF
3. Jonathan Nirmark - Wushu Stockholm IF

Samtida och Standard vapenform
1. Besha Saied – Li Min’s Wushu Akademi
2. Jonathan Nirmark – Wushu Stockholm

SANSHOU

Herrar B-klass -65 kg
1. Patrik Andert – MMA Eskilstuna
2. Niclas Pedersen – MMA Eskilstuna

Herrar B-klass -70 kg
1. Benji Behre – Södermalms Shaolin
2. Johannes Thessén – T.I.A Hässleholm

Herrar B-klass -75 kg
1. Isak Bjärhall – Södermalms Shaolin
2. Fredrik Fransson – T.I.A Hässleholm

Herrar B-klass -80 kg
1. Robin Salvatore de Maria – Team Sleipnir
2. Thomas Trädgårdh – Team Sleipnir

Herrar B-klass -85 kg
1. Daniel Sheibani – Södermalms Shaolin
2. Pauli Hytönen – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar B-klass -90 kg
1. Joakim Norgren – Esklistuna Wing Chun Klubb
2. Gustav Fridell – Stockholm Wing Chun Klubb

Herrar B-klass +90 kg
1. Stefan Grönqvist
2. Linus Larsson – T.I.A Hässleholm

Damer B-klass -60 kg
1. Dalia Ali – Olympia Kampsportcenter
2. Gunilla Rask – Södermalms Shaolin

Damer B-klass -75 kg
1. Elin Ilefjord – T.I.A Hässleholm
2. Madelein Fagerlind – Team Sleipnir

Herrar A-klass -75 kg
1. Oskar Karlström Biller – MMA Eskilstuna
2. Christopher Liu – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar A-klass -80 kg
1. Besim Sejdiu – Westerås Tai Nui
2. Sune Wennberg – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar A-klass -85 kg
1. Jim Åberg – Westerås Tai Nui
2. Fredrik Lindholm – Eskilstuna Wing Chun Klubb

Herrar A-klass -90 kg
1. Robin Larsson – Eskilstuna Wing Chun Klubb
2. Johnny Wallermo – Olympia Kampsportscenter

 

EM i Rumänien

Följande personer kommer att representera Sverige under EM i Rumänien i maj: Oliver Enkamp, Jim Åberg, Robin Larsson, Dalia Ali, Jonny Touma, Karl Albrektsson i Sanshou och, Anette Bergström och Sebastian Radise i Taolu. Johan Lindqvist har barn i antågande och … Läs mer

Svenska landslaget i Sanshou & Taolu

Följande personer är direktkvalificerade till Svenska Landslaget i Sanshou: Johan Lindqvist – Östermalms Judo & Kampsportsklubb Jonny Touma – Combat Academy Täby Oliver Enkamp – Allstar Jim Åberg – Westerås Tai Nui Simon Sköld – Södermalms Shaolin Förening Karl Albrektsson – Pancrase … Läs mer

Tack för förtroendet

Som nytillträdd ordförande vill jag börja med att tacka för förtroendet och säga att jag känner mig hedrad och stolt över att ha fått uppdraget. Min företrädare har gjort ett omfattande arbete under sina två år och jag ska göra … Läs mer

Ny styrelse

På årsmötet den 22 mars 2014 har en ny styrelse valts för Svensk Kung Fu & Wushuförbundet. Den nya styrelsen är: Yvonne Lin – ordförande Luciano Macri – vice ordförande Jerry Lundström – kassör Romain Schwab – sekreterare Nicklas Sigurdh … Läs mer